Vicor Corporation V48A15C500BS3
V48A15C500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15C500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15C500BS3.pdf
Availability of V48A15C500BS3
QUANTITY
V48A15C500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15C500BS3
Internal Part NumberEIS-V48A15C500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15C500BS3
Related LinksV48A15, V48A15C500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15C500BS3 Details Description
Related parts for V48A15C500BS3
KIT DEV A9M2410 FOR WINDOWS CE datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN IDC ZR 8POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
IC PWR SW SMART HISIDE TO252-5 datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/40/180G 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 980MA 450 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf