Vicor Corporation V48A28H500BG
V48A28H500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A28H500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28H500BG.pdf
Availability of V48A28H500BG
QUANTITY
V48A28H500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28H500BG
Internal Part NumberEIS-V48A28H500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28H500BG
Related LinksV48A28, V48A28H500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28H500BG Details Description
Related parts for V48A28H500BG
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONN THRU-PNL W/LATCH 2POS FL OG datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf