Vicor Corporation V48A8E400BS2
V48A8E400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A8E400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8E400BS2.pdf
Availability of V48A8E400BS2
QUANTITY
V48A8E400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8E400BS2
Internal Part NumberEIS-V48A8E400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8E400BS2
Related LinksV48A8E, V48A8E400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8E400BS2 Details Description
Related parts for V48A8E400BS2
RES 158 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5MM datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM DC VERTICAL POWER SLS 4.0ST datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf