Vicor Corporation V48B2T100BF
V48B2T100BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B2T100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2T100BF.pdf
Availability of V48B2T100BF
QUANTITY
V48B2T100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2T100BF
Internal Part NumberEIS-V48B2T100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2T100BF
Related LinksV48B2, V48B2T100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2T100BF Details Description
Related parts for V48B2T100BF
IC OTP 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 470MA 520 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RECPT 24POS 0.4MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 THRUHL datasheet.pdf
OSC MEMS 22.1184MHZ SMD datasheet.pdf