Vicor Corporation V48B2T100BL2
V48B2T100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2T100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2T100BL2.pdf
Availability of V48B2T100BL2
QUANTITY
V48B2T100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2T100BL2
Internal Part NumberEIS-V48B2T100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2T100BL2
Related LinksV48B2T, V48B2T100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2T100BL2 Details Description
Related parts for V48B2T100BL2
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE ADV EMC/RFI 10A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 186MA 1.67 OHM TH datasheet.pdf
3 PH N5K POWER ANALYZER W/64 datasheet.pdf
TERM PLUG HORIZ 508MM 3C MTG END datasheet.pdf