Vicor Corporation V48B36M250BS2
V48B36M250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B36M250BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36M250BS2.pdf
Availability of V48B36M250BS2
QUANTITY
V48B36M250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36M250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B36M250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36M250BS2
Related LinksV48B36, V48B36M250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36M250BS2 Details Description
Related parts for V48B36M250BS2
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 111 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 710 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/5 FSZ MKD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
GAGE M22520/6-013 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 16SOIC datasheet.pdf