Vicor Corporation V48B48T250B
V48B48T250B picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48T250B.pdf
Availability of V48B48T250B
QUANTITY
V48B48T250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T250B
Internal Part NumberEIS-V48B48T250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T250B
Related LinksV48B4, V48B48T250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T250B Details Description
Related parts for V48B48T250B
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIN RAIL 32MMX15MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
OSC SO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 654X306MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf