Vicor Corporation V48C3V3H75B2
V48C3V3H75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3H75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3H75B2.pdf
Availability of V48C3V3H75B2
QUANTITY
V48C3V3H75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3H75B2
Internal Part NumberEIS-V48C3V3H75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3H75B2
Related LinksV48C3V, V48C3V3H75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3H75B2 Details Description
Related parts for V48C3V3H75B2
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
ANTENNA RUBBER DUCK 434MHZ SMA datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VOLTAGE PROBE BICOLOR GRN/BLACK datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
UPPER FRONT GUARD datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 7POS SILVER SLDR datasheet.pdf