Littelfuse V511HA40
V511HA40 picture photo
Mfg. Part Number
V511HA40
Brief Description
VARISTOR 735V 40KA DISC 40MM
Datasheet Download
V511HA40.pdf
Availability of V511HA40
QUANTITY
V511HA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V511HA40
Internal Part NumberEIS-V511HA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Energy700J
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V511HA40
Related LinksV511, V511HA40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V511HA40 Details Description
Related parts for V511HA40
SCR SENSITIVE GATE 10.0A 400V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf