Vicor Corporation V72A36T400BS2
V72A36T400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36T400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36T400BS2.pdf
Availability of V72A36T400BS2
QUANTITY
V72A36T400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36T400BS2
Internal Part NumberEIS-V72A36T400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36T400BS2
Related LinksV72A36, V72A36T400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36T400BS2 Details Description
Related parts for V72A36T400BS2
IDC CABLE-AKR60A/ AE60G / APK60A datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 1MSPS 12CH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
IGBT 650V 100A SGL TO-247-4 datasheet.pdf