Vicor Corporation V72A3V3E264B2
V72A3V3E264B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3E264B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3E264B2.pdf
Availability of V72A3V3E264B2
QUANTITY
V72A3V3E264B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3E264B2
Internal Part NumberEIS-V72A3V3E264B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3E264B2
Related LinksV72A3V, V72A3V3E264B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3E264B2 Details Description
Related parts for V72A3V3E264B2
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
LED XBD GREEN 528NM 87.4LM SMD datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf