Vicor Corporation V72B28C250BL3
V72B28C250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28C250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28C250BL3.pdf
Availability of V72B28C250BL3
QUANTITY
V72B28C250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28C250BL3
Internal Part NumberEIS-V72B28C250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28C250BL3
Related LinksV72B28, V72B28C250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28C250BL3 Details Description
Related parts for V72B28C250BL3
RES SMD 232 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 511OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DSUB 37 F SOD D FLOA G50 ZIN datasheet.pdf