Vicor Corporation V72C5H100BG
V72C5H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C5H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5H100BG.pdf
Availability of V72C5H100BG
QUANTITY
V72C5H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5H100BG
Internal Part NumberEIS-V72C5H100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5H100BG
Related LinksV72C5, V72C5H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5H100BG Details Description
Related parts for V72C5H100BG
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 100MW VMN2 datasheet.pdf
CONN HOUSING 22POS .156 DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CONN TUBULAR END SLEEVE 10MM datasheet.pdf
WIREWAY 3" NIPPLE 6X6" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
WIRELESS SINGLE SWITCH ADAPTER datasheet.pdf
BVF 7.62HP/3/180MSF2 BCF/8R datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT .029 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf