Vicor Corporation V72C8T100BG
V72C8T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C8T100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8T100BG.pdf
Availability of V72C8T100BG
QUANTITY
V72C8T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8T100BG
Internal Part NumberEIS-V72C8T100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8T100BG
Related LinksV72C8, V72C8T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8T100BG Details Description
Related parts for V72C8T100BG
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER EP 7 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO213AB datasheet.pdf