CUI Inc. VAWQ12-Q24-S12
VAWQ12-Q24-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ12-Q24-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 1000MA 12W
Datasheet Download
VAWQ12-Q24-S12.pdf
Availability of VAWQ12-Q24-S12
QUANTITY
VAWQ12-Q24-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ12-Q24-S12
Internal Part NumberEIS-VAWQ12-Q24-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ12 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ12-Q24-S12
PCN Design/SpecificationVAWQ12 Series Dimension 20/Jul/2013
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ12
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ12-Q24-S12
Related LinksVAWQ12-, VAWQ12-Q24-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ12-Q24-S12 Details Description
Related parts for VAWQ12-Q24-S12
CONN HEADER 7POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 70.0000kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
SPEC.CABLE GLAND M32 CABLE-I16-2 datasheet.pdf
COMBO 9W4 F PCD R/A G ZINC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FIXED IND .47UH 63A SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf