CUI Inc. VBM-100-24
VBM-100-24 picture photo
Mfg. Part Number
VBM-100-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
VBM-100-24.pdf
Availability of VBM-100-24
QUANTITY
VBM-100-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VBM-100-24
Internal Part NumberEIS-VBM-100-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVBM Series Cert of Compliance
Featured ProductUltra-Low-Profile 100 W Baseplate-Cooled AC-DC Power Supply
3D ModelVBM-100-24
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVBM-100
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOTP, OVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency91%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm)
Power (Watts) - Max100W
Line Regulation0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus, EN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBM-100-24
Related LinksVBM-1, VBM-100-24 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VBM-100-24 Details Description
Related parts for VBM-100-24
TRIMMER 1K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MODULE DGTL POWERTRAIN 20A 12DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC DO204AC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XRC 595NM AMBER 23.5LM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf