CUI Inc. VBT2-S12-S12-SMT-TR
VBT2-S12-S12-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VBT2-S12-S12-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA
Datasheet Download
VBT2-S12-S12-SMT-TR.pdf
Availability of VBT2-S12-S12-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VBT2-S12-S12-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VBT2-S12-S12-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VBT2-S12-S12-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVBT2-SMT Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package400
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVBT2-SMT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SMD Module (12 Leads)
Size / Dimension0.70" L x 0.50" W x 0.23" H (17.8mm x 12.7mm x 5.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBT2-S12-S12-SMT-TR
Related LinksVBT2-S12-, VBT2-S12-S12-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VBT2-S12-S12-SMT-TR Details Description
Related parts for VBT2-S12-S12-SMT-TR
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048G/H1501TR12" datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR RLR 70514182 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MGRID HDR SMT W/CAP .76AULF datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
1400UF 150V 51X79 85C ST datasheet.pdf
10000UF 16V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf