XP Power VCP15US12
VCP15US12 picture photo
Mfg. Part Number
VCP15US12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Datasheet Download
VCP15US12.pdf
Availability of VCP15US12
QUANTITY
VCP15US12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCP15US12
Internal Part NumberEIS-VCP15US12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVCP
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.56" L x 1.50" W x 1.06" H (65.0mm x 38.0mm x 26.9mm)
Power (Watts) - Max15W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation2%
ApprovalscUL, IEC, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCP15US12
Related LinksVCP1, VCP15US12 Datasheet, XP Power Distributor
VCP15US12 Details Description
Related parts for VCP15US12
RES 100 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE INDUST 4A 690V CLASS GG datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6POS SLD CUP datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD-123FL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf