Vicor Corporation VE-21D-CX-F3
VE-21D-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VE-21D-CX-F3.pdf
Availability of VE-21D-CX-F3
QUANTITY
VE-21D-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21D-CX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-CX-F3
Related LinksVE-21D, VE-21D-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-CX-F3 Details Description
Related parts for VE-21D-CX-F3
IC OTP 1MBIT 45NS 40VSOP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
GROUND TERMINAL CLIP datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf