Vicor Corporation VE-21J-EX-F1
VE-21J-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-EX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-21J-EX-F1.pdf
Availability of VE-21J-EX-F1
QUANTITY
VE-21J-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21J-EX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-EX-F1
Related LinksVE-21J, VE-21J-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-21J-EX-F1
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC 0503 datasheet.pdf
IC RCVR LVDS DIFF RTERM SOT23-5 datasheet.pdf
CIRCUIT PROT 100MA 500VIMP TBU datasheet.pdf
IC OPAMP GP R-R 85MHZ 14SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL88013 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 3/8-48" BL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 830MA 120 MOHM datasheet.pdf