Vicor Corporation VE-21K-CU-F4
VE-21K-CU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W
Datasheet Download
VE-21K-CU-F4.pdf
Availability of VE-21K-CU-F4
QUANTITY
VE-21K-CU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CU-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CU-F4
Related LinksVE-21K, VE-21K-CU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CU-F4 Details Description
Related parts for VE-21K-CU-F4
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSNG 8-3POS MINI CPC datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PIN WALL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 4COL datasheet.pdf