Vicor Corporation VE-21M-CU-F4
VE-21M-CU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-21M-CU-F4.pdf
Availability of VE-21M-CU-F4
QUANTITY
VE-21M-CU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CU-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CU-F4
Related LinksVE-21M, VE-21M-CU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CU-F4 Details Description
Related parts for VE-21M-CU-F4
RES 127 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DRVR QUAD LVDS 16-TSSOP datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
OSC XO 77.76MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC XO 7.86432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf