Vicor Corporation VE-21Z-EU-F2
VE-21Z-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VE-21Z-EU-F2.pdf
Availability of VE-21Z-EU-F2
QUANTITY
VE-21Z-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EU-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EU-F2
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EU-F2 Details Description
Related parts for VE-21Z-EU-F2
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 6A ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
RF AMP LNA 700MHZ-6GHZ 8LD datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf