Vicor Corporation VE-21Z-IW-F1
VE-21Z-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-21Z-IW-F1.pdf
Availability of VE-21Z-IW-F1
QUANTITY
VE-21Z-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-IW-F1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-IW-F1 Details Description
Related parts for VE-21Z-IW-F1
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 17POS .156 30AU datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN USB ADPT F-F W/COVER IP67 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
TIMER BTTT-S datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 25W datasheet.pdf