Vicor Corporation VE-21Z-MY-F3
VE-21Z-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-21Z-MY-F3.pdf
Availability of VE-21Z-MY-F3
QUANTITY
VE-21Z-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-MY-F3
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-21Z-MY-F3
JUMPER-H9991TR/1852BL/X 2" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INSERT FEMALE 72POS CRIMP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 19.1MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf