Vicor Corporation VE-24V-CY-F2
VE-24V-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24V-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-24V-CY-F2.pdf
Availability of VE-24V-CY-F2
QUANTITY
VE-24V-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24V-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-24V-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24V-CY-F2
Related LinksVE-24V, VE-24V-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24V-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-24V-CY-F2
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 25W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 88.9MMH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 33.33MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 35V T/H datasheet.pdf