Vicor Corporation VE-25J-IW-F3
VE-25J-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25J-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-25J-IW-F3.pdf
Availability of VE-25J-IW-F3
QUANTITY
VE-25J-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25J-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25J-IW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25J-IW-F3
Related LinksVE-25J, VE-25J-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25J-IW-F3 Details Description
Related parts for VE-25J-IW-F3
CHASSIS 5.25X19X3.47" NAT datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 10DFN datasheet.pdf
RES 487 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf