Vicor Corporation VE-25M-IY-F2
VE-25M-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25M-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-25M-IY-F2.pdf
Availability of VE-25M-IY-F2
QUANTITY
VE-25M-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25M-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25M-IY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25M-IY-F2
Related LinksVE-25M, VE-25M-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25M-IY-F2 Details Description
Related parts for VE-25M-IY-F2
CONN SOCKET 10AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 10V 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS SMD TIN datasheet.pdf
IC PWM PROC DGTL AUD 6CH 80-TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD882 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf