Vicor Corporation VE-25P-EX-F4
VE-25P-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25P-EX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-25P-EX-F4.pdf
Availability of VE-25P-EX-F4
QUANTITY
VE-25P-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25P-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25P-EX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25P-EX-F4
Related LinksVE-25P, VE-25P-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25P-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-25P-EX-F4
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 22MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO41 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 649 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC DEMUX 1:4 45GBPS 32SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf