Vicor Corporation VE-271-CX-B1
VE-271-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-271-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-271-CX-B1.pdf
Availability of VE-271-CX-B1
QUANTITY
VE-271-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-271-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-271-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-271-CX-B1
Related LinksVE-271, VE-271-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-271-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-271-CX-B1
DSUB CABLE - CMP25G/AE25G/CFP25G datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
1MM DDR2 FB DIMM VT PF datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.2V 25A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf