Vicor Corporation VE-B12-IV-F3
VE-B12-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B12-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
VE-B12-IV-F3.pdf
Availability of VE-B12-IV-F3
QUANTITY
VE-B12-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B12-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-B12-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B12-IV-F3
Related LinksVE-B12, VE-B12-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B12-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-B12-IV-F3
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf