Vicor Corporation VE-B30-EV-F2
VE-B30-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B30-EV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VE-B30-EV-F2.pdf
Availability of VE-B30-EV-F2
QUANTITY
VE-B30-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B30-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VE-B30-EV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B30-EV-F2
Related LinksVE-B30, VE-B30-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B30-EV-F2 Details Description
Related parts for VE-B30-EV-F2
CONN HEADER 24POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TLE 7230G 1.0 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 10LLP datasheet.pdf
IC TXRX/ARBITER 3-PORT 80-HTQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.0 I/O 20P WIRING JIG datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 1.0KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf