Vicor Corporation VE-B63-CV-F4
VE-B63-CV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B63-CV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
VE-B63-CV-F4.pdf
Availability of VE-B63-CV-F4
QUANTITY
VE-B63-CV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B63-CV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-B63-CV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B63-CV-F4
Related LinksVE-B63, VE-B63-CV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B63-CV-F4 Details Description
Related parts for VE-B63-CV-F4
POWER CORD FAN STRAIGHT 36" datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A DIN RAIL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP 310F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf