CUI Inc. VHK50W-Q24-S3R3-DIN
VHK50W-Q24-S3R3-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q24-S3R3-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W
Datasheet Download
VHK50W-Q24-S3R3-DIN.pdf
Availability of VHK50W-Q24-S3R3-DIN
QUANTITY
VHK50W-Q24-S3R3-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q24-S3R3-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q24-S3R3-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK50W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK50W-Q24-S3R3-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 10A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max33W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q24-S3R3-DIN
Related LinksVHK50W-Q2, VHK50W-Q24-S3R3-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q24-S3R3-DIN Details Description
Related parts for VHK50W-Q24-S3R3-DIN
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
RELAY OPTOMULTIFUNC 150MA 8FLTPK datasheet.pdf
SCREEN AMBER SQUARE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 400V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 12A PUSH-PULL datasheet.pdf