CUI Inc. VHK50W-Q24-S48-DIN
VHK50W-Q24-S48-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q24-S48-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 50W
Datasheet Download
VHK50W-Q24-S48-DIN.pdf
Availability of VHK50W-Q24-S48-DIN
QUANTITY
VHK50W-Q24-S48-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q24-S48-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q24-S48-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK50W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK50W-Q24-S48-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 1.04A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max50W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q24-S48-DIN
Related LinksVHK50W-Q2, VHK50W-Q24-S48-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q24-S48-DIN Details Description
Related parts for VHK50W-Q24-S48-DIN
SWITCH 9 POS DIP RECESSED SEALED datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 6A TO220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFFUSED datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 6V datasheet.pdf
LAPPING FILM 261X datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 16.1A TO-252 datasheet.pdf