Volgen/Division of Kaga Electronics USA VHV12-470S06P
VHV12-470S06P picture photo
Mfg. Part Number
VHV12-470S06P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 500V OUT 6.0MA 2-3W
Datasheet Download
VHV12-470S06P.pdf
Availability of VHV12-470S06P
QUANTITY
VHV12-470S06P Order Process
Ship out your order
Specifications of VHV12-470S06P
Internal Part NumberEIS-VHV12-470S06P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVHV Series Application Note
Product Training ModulesDC-DC High Response Output
Featured ProductV Series High Speed DC/DC Converters
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVHV
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 1500V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module
Size / Dimension4.33" L x 0.47" W x 0.78" H (110.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHV12-470S06P
Related LinksVHV12-, VHV12-470S06P Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
VHV12-470S06P Details Description
Related parts for VHV12-470S06P
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 3A datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
F STRT CBL JACK datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 55.2VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 60MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 3POS datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 305LGT TYPE A 4 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf