Vicor Corporation VI-200-CX-F3
VI-200-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-200-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-200-CX-F3.pdf
Availability of VI-200-CX-F3
QUANTITY
VI-200-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-200-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-200-CX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-200-CX-F3
Related LinksVI-200, VI-200-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-200-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-200-CX-F3
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 48V 277-480 datasheet.pdf