Vicor Corporation VI-20F-EY-F3
VI-20F-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20F-EY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-20F-EY-F3.pdf
Availability of VI-20F-EY-F3
QUANTITY
VI-20F-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20F-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20F-EY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20F-EY-F3
Related LinksVI-20F, VI-20F-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20F-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-20F-EY-F3
SENSOR OPTO REFL 5M CONN MOD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 1A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.4 OHM 300W datasheet.pdf