Vicor Corporation VI-20Y-CX-F3
VI-20Y-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Y-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-20Y-CX-F3.pdf
Availability of VI-20Y-CX-F3
QUANTITY
VI-20Y-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Y-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20Y-CX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Y-CX-F3
Related LinksVI-20Y, VI-20Y-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Y-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-20Y-CX-F3
IC ENCORE MCU FLASH 48K 80-QFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 450MA 720 MOHM datasheet.pdf
KJ E/B 18 E N datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf