Vicor Corporation VI-21J-MX-S
VI-21J-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-21J-MX-S.pdf
Availability of VI-21J-MX-S
QUANTITY
VI-21J-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-MX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21J-MX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-MX-S
Related LinksVI-21, VI-21J-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-MX-S Details Description
Related parts for VI-21J-MX-S
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO-214AB datasheet.pdf
IC TXRX FIBER OPTIC datasheet.pdf
9POS M R/A .318 3MM MTG HOLE datasheet.pdf