Vicor Corporation VI-21K-IV-S
VI-21K-IV-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-IV-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VI-21K-IV-S.pdf
Availability of VI-21K-IV-S
QUANTITY
VI-21K-IV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-IV-S
Internal Part NumberEIS-VI-21K-IV-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-IV-S
Related LinksVI-21, VI-21K-IV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-IV-S Details Description
Related parts for VI-21K-IV-S
TRANS PNP 25V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM datasheet.pdf