Vicor Corporation VI-24J-MW-F1
VI-24J-MW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-MW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VI-24J-MW-F1.pdf
Availability of VI-24J-MW-F1
QUANTITY
VI-24J-MW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-MW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24J-MW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-MW-F1
Related LinksVI-24J, VI-24J-MW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-MW-F1 Details Description
Related parts for VI-24J-MW-F1
TVS DIODE 5VWM 11.6VC SOD523 datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 100V GPP GBU datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 25DSBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf