Vicor Corporation VI-24K-CU-F2
VI-24K-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24K-CU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W
Datasheet Download
VI-24K-CU-F2.pdf
Availability of VI-24K-CU-F2
QUANTITY
VI-24K-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24K-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24K-CU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24K-CU-F2
Related LinksVI-24K, VI-24K-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24K-CU-F2 Details Description
Related parts for VI-24K-CU-F2
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming Signage 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC PROSLIC DUAL FXS ANLG 48-QFN datasheet.pdf
LAMP NEON 6.2MM WIRE TERMINAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf