Vicor Corporation VI-25M-EV-F2
VI-25M-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25M-EV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VI-25M-EV-F2.pdf
Availability of VI-25M-EV-F2
QUANTITY
VI-25M-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25M-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25M-EV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25M-EV-F2
Related LinksVI-25M, VI-25M-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25M-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-25M-EV-F2
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 50W TO204AD datasheet.pdf
5700UF 25V 25.4X92.1 105C AXI datasheet.pdf
680UF 420V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf