Vicor Corporation VI-B12-CX-B1
VI-B12-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B12-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VI-B12-CX-B1.pdf
Availability of VI-B12-CX-B1
QUANTITY
VI-B12-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B12-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B12-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B12-CX-B1
Related LinksVI-B12, VI-B12-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B12-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-B12-CX-B1
CONN PIN .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 2FKE/90 AR UC datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 40VC SOT23A datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
68UF 400V 16X31,5 datasheet.pdf