Vicor Corporation VI-B52-CY-S
VI-B52-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B52-CY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VI-B52-CY-S.pdf
Availability of VI-B52-CY-S
QUANTITY
VI-B52-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B52-CY-S
Internal Part NumberEIS-VI-B52-CY-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B52-CY-S
Related LinksVI-B5, VI-B52-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B52-CY-S Details Description
Related parts for VI-B52-CY-S
CONN MOD 6 POS MALE SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
DSUB 8W8 M PCR/A G T datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI DBL 66POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf