Vishay/Vitramon VJ0402D0R9CLBAP
VJ0402D0R9CLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R9CLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R9CLBAP.pdf
Availability of VJ0402D0R9CLBAP
QUANTITY
VJ0402D0R9CLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R9CLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R9CLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R9CLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R9CLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R9CLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R9CLBAP
SIDACTOR MC BI 58V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 16.8A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER QUAD NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf