Vishay/Vitramon VJ0402D1R0CXCAJ
VJ0402D1R0CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R0CXCAJ
Brief Description
CAP CER 1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R0CXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R0CXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R0CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R0CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R0CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R0CXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R0CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R0CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R0CXCAJ
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DSUB 36X4 M PCB G50 50OHM datasheet.pdf
OSC MEMS 224.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf