Vishay/Vitramon VJ0402D1R6BLCAP
VJ0402D1R6BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6BLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6BLCAP.pdf
Availability of VJ0402D1R6BLCAP
QUANTITY
VJ0402D1R6BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6BLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6BLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R6BLCAP
IC OPAMP GP 100KHZ 14SO datasheet.pdf
IC 2.25V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 16MBIT 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
GUIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf