Vishay/Vitramon VJ0402D5R1BXXAJ
VJ0402D5R1BXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1BXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1BXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R1BXXAJ
QUANTITY
VJ0402D5R1BXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1BXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1BXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1BXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1BXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1BXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R1BXXAJ
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DRV DUAL NONINV 8-SOIC datasheet.pdf
FAST MOUNT TUBE FOR M8 LONG PROX datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3054-D datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf